Skutečně zdravá škola | Základní škola Zámrsk
Ostrov poznání

Projekt Skutečně zdravá škola

Skutecne-zdrava-skola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Program pomáhá vytvářet ve školách a školních jídelnách kulturu zdravého stravování. Snaží se, aby školní jídelny nabízely zdravé a chutné pokrmy připravené z čerstvých a sezónních produktů, které nakoupily od místních zemědělců nebo potravinářů. Chce, aby děti nejen zdravě jedly, ale aby o zdravé výživě také věděly vše, co je důležité. Skutečně zdravá škola nastavuje protiklad trendu „fast food = rychlého jídla“, který nebuduje žádný vztah k jídlu a nutí k akceptování nekvalitních a nutričně nevyvážených potravin, nevhodných pro zdraví dětí i dospělých.

 Vizí projektu je, aby Skutečně zdravé školy nabízely dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhaly dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožnily svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

 Co musíme udělat, aby se naše škola stala Skutečně zdravou školou? 

Podmínky pro udělení certifikátu Skutečně zdravé školy mají tři úrovně: bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každá úroveň obsahuje specifická kritéria, která musí škola splnit.

Kritéria se týkají těchto témat:

  • Angažovanost a kultura stravování
  • Kvalita jídla a místo jeho původu
  • Vzdělávání o jídle a stravování
  • Místní společenství a spolupráce

Prezentace k představení projektu zde.

Podrobnosti najdete na webu projektu zde.