Školský portál Pardubického kraje - Klíč ke vzdělání a vědění na dosah

Uprava-zahrady

Odkud přijde první pohled z ciziny?

ok Děkujeme za Váš hlas.
  1. ČR 14
  2. Rusko 5
  3. Německo 5
  4. Itálie 5
  5. jiný evropský stát 8
  6. mimo Evropu 4

• Profil na postcrossingu

28.7.2020

Základní škola Zámrsk (primary school) is small school - village type. Pupils attend school between six to eleven years. Pupils study together in two classes.

Pupils is approximately thirty at school. There are teachinh three teachers, one miss asistent and one governess. Pupils learn English since the first class - we prefer the postcards in English.

We do often project. We are involved in project "Bookmark connects school" (czech-slovak project), Olympic all around (sports project, we won bronze medail).

We learn about ecology - separating waste, collecting waste paper and aluminum. We are close to nature. We have great school garden at school. Here we can learn or we will try to grow vegetables (lettuce, tomatoes, radishes) in the garden.

School is in village Zámrsk. Zámrsk lies near Vysoké Mýto or Litomyšl. In Zámrsk we can find the castle (State regional archive), the church st. Martin, bell-tower and nice Chateau park.Therefore primary school is there a nursary school too. We are corporate together - Christmas and Easter workshops, sports day and other.

We will glad to your postacard, but we are interested in:
    - city/country, where do you live
    - fairy tales
    - flowers and animals
    - but we will be happy for any postcards.

Motto:
    "Non schoale sed vitea discimus."
    "Neučíme se pro školu, ale pro život."
    "We do not learn for school, but for life."
    Seneca

for primary school Zámrsk
    Mgr. Kateřina Brandová - director of the school

• Krásné prázdniny

2.7.2020

Dovolte mi ještě jednou všem popřát krásné a slunné prázdniny.

I wish nice and sunny holidays.

Chtěla bych ještě jednou poděkovat všem - dětem, jejich rodičům, prarodičům - za jejich práci během celého školního roku, předeším pak v době uzavření škol. Rodičům za jejich trpělivost, za čas, který svému dítku věnovali, i když to mnohdy nebylo vůbec jednoduché. DĚKUJI

Img_20200606_150501

• Sběr bylin 2020

21.5.2020

pro letošní rok jsme se rozhodli, že budeme sbírat byliny. Můžete začít sbírat už teď, ale byliny budeme vybírat až na začátku září.

Byliny1_2020

Starší »